Koje su tvoje spisateljske navike?
Možda ih nisi svestan, ali te one vode do tvoje spisateljske rutine koja će ti omogućiti kontinuitet u pisanju.
Onda kada postigneš kontinuitet, postaćeš produktivan pisac koji nema blokade, niti problema sa inspiracijom.
U narednim pasusima, isprati putokaze koji će ti pomoći da dođeš do svojih spisateljskih navika:
Čovek od olovke ili čovek od tastature?
Ritam kojim pratiš svoje misli odrediće način na koji ih beležiš:
- Čoveku od papira je lakše da piše olovkom, jer se na taj način usklađuje sa svojim idejama. On voli da precrtava, škraba, dopisuje i neophodan mu je kreativni haos. Misli mu ne beže jedino kada ih sustižu njegova ruka i u njoj olovka. Impulsivnost i strastvenost su njegove odlike.
- Čovek od tastature voli preciznost uređaja i preglednost ekrana. Sam zvuk tipkanja ga podstiče na pisanje. Kod njega ideje ne naviru silovito kao kod čoveka od papira. One se slažu odmereno, jer se više preispituju.
Ima pisaca koji koriste oba načina beleženja svojih misli – u zavisnosti od teme, mesta ili okolnosti u kojima pišu.
Kada me obuzme nagla inspiracija i misli nezadrživo žele da ostave trag, onda su papir i olovka moj izbor. Kada istražujem temu, pišući stručni ili novinarski tekst, tastatura je nezaobilazna.
Kada pišeš: danju ili noću?
Velika većina pisaca, zaista, jesu noćne ptice.
Kada obave svakodnevne obaveze, duh im se smiruje, mozak prerađuje utiske koji su se nakupili u toku dana, spoljašnji svet im ne odvlači pažnju, a mir ih poziva na stvaranje.
Postoje i pisci koji vole da stvaraju ujutru, čim se probude, jer im mozak, tek probuđen iz sna, omogućuje brzinu, efektne konstrukcije i lakoću misli.
Oni kojima je pisanje poziv, time se bave i od toga žive, često pišu i po dvanaest sati dnevno, dajući sebi samo kratke pauze.
Pišeš li u tišini ili uz muziku?
Važno je pronaći svoju spisateljsku rutinu – u koju spadaju i uslovi u kojima pišeš.
Ako ti je neophodna apsolutna tišina, onda ćeš, po svoj prilici, pisati noću, kod kuće, kada se sve smiri i kada su male šanse da će te neko ometati.
Ukoliko tvoj spisateljski duh zahteva dinamiku, ako ti tišina smeta, ali ti prija muzika dok stvaraš, važno je da si toga svestan da bi sebi mogao da obezbediš optimalne uslove za pisanje.
Gde pišeš?
Pišeš li za radnim stolom, kod kuće, u krevetu, u kafiću..?
Odgovori sebi na pitanje: da li voliš komfor ili disciplinu dok pišeš?
Smatraš li da, dok pišeš, treba da budeš strog prema sebi ili je neophodno prvo sebi da ugodiš da bi bio inspirisan?
2 Comments
Aleksandra Đorđević
Svaki od tvojih tekstova nosi u sebi mali kod, koji nam, kad ga prepoznamo i dešifrujemo, otvara još jedan prozor… Odgovor na pitanja je u mom slučaju – sve od navedenog! Nadam se da tu ima leka. 😁
tvojmagazin
Aleks, kako i ne bi bilo tako, kada su se u tebi sakrili i pesnik i romanopisac i slikar… I ko zna ko još… Za tebe su, onda, sva doba i svi uslovi idealni za stvaranje. Tako je to kad si svestran!